ALICE SPRINGS & ULURU ON A BUDGET: budget travel guide

When we began our journey across Australia’s Red Center, our tour guide-slash-driver handed us a marker and told us to write our names on the window of the van. It’s a way for everyone in the group to easily remember each other’s name.

Since then, every time I looked out the window, I saw my name etched in every dawn and dusk, every starry sky, every vivid picture that sped past me. through the glass, every place is a canvass. Every moment a masterpiece. The Outback is a wild, insane artist.

Our destination: Uluru, Australia’s most iconic landmark. Regarded by many as the heart of the Outback, Uluru is located almost at the center of the continent. The nearest major town is Alice Springs, where our trip began.

Čo je v tomto sprievodcovi pokryté?

Understanding Alice Springs & Uluru
How to get to Alice Springs or Uluru
Best Time to visit Alice Springs or Uluru
Where to stay in Alice Springs or Uluru
Miesta na navštívenie
How to get AroundCar Rental
Bus and Shuttle
Group Tour

Sample 5-Day Alice Springs-Uluru Itinerary
Budget Breakdown
Other tips for the poor Traveler
Viac tipov na YouTube ⬇ súvisiace príspevky:

Understanding Alice Springs & Uluru

View from ANZAC hill Lookout
To the Aborigines, Alice Springs is known as Mparntwe. since way before Europeans arrived, it has been an important place to the Aranda (Arrernte) people, who have been calling it home for more than 30,000 years. It was John McDouall Stuart who first led an expedition through this part of the continent, establishing a south-north route from Adelaide to Darwin.

The town got its English name from lady Alice Todd, wife of Sir Charles Todd, a telegraph pioneer and Postmaster-General of South Australia from 1870–1901. In 1887, alluvial gold was discovered near the area, attracting people to settle in Alice Springs. during world war II, the town became an important staging base for the Australian military. In the 1960s, the government established here a joint defense monitoring base with the United States.

Today, Alice Springs is more like a tourist hub, closest to many of the Outback’s most popular tourist destinations including Uluru.

Photo by Uluru Camel Tour.
Uluru, on the other hand, is a natural wonder. Its other name “Ayers Rock” was given to it in 1873 in honor of Sir Henry Ayers. Today, both names are accepted. since it was opened as a tourist site in 1936, it has been promoted as a place to climb, which (among others) upsets the local Pitjantjatjara people. For them, Uluru is sacred and they have always been forbidden to climb it. On 26 October 1985, the land was returned to the local Aborigines by the government but must be leased to the national Parks and wildlife Agency. The government and the locals then started co-managing it.

The town nearest Uluru is Yulara, but Alice Springs, located five to six hours away, is also a favorite among tourists because it is much larger and the road in between stems out to other key attractions in the Outback including Kata Tjuta and the Kings Canyon.

The point is: even though Uluru and Alice Springs are six hours apart, if you visit one, it’s best to go see the other.

How to get to Alice Springs or Uluru

Alice Springs and Uluru have their own airports.

Alice Springs is connected to some of Australia’s major cities:

Adelaide – Qantas, Virgin
Ayers rock – QantasLink
Brisbane – Alliance, Qantas
Cairns – QantasLink
Darwin – Airnorth, QantasLink, Virgin
The Granites – Alliance
Katherine – Airnorth
Melbourne – Qantas, Virgin
Perth – Qantas
Sydney – Qantas
Tennant Creek – Airnorth

To get to the town proper from Alice Springs Airport, you may board a shuttle bus operated by Alice Wanderer airport Transfers. There’s a bus for every flight coming in and going out. If you avail of this service, you can be picked up or dropped off at your hotel. You can book online at www.alicewanderer.com.au or you can do that at the airport. Tickets cost AUD16 per passenger (per way).

Ayers rock airport (aka Conellan Airport) is linked to:

Alice Springs – QantasLink
Cairns – QantasLink
Melbourne – Jetstar,
Sydney – Jetstar, Virgin Australia

At Ayers rock Airport, there is a free bus that takes passengers to resorts and hotels in Yulara until 12:30am.

The three key destinations in this part of the Outback — Kings Canyon, Kata Tjuta, and Uluru — are closer to Ayers rock airport than Alice Springs, so if for whatever reason, you can only choose one, fly to Ayers Rock.

But the best way to do it is to fly in via one and fly out via the other. This way you get to experience both areas. This is especially advantageous if you’re going on a multi-day camping tour.

Best Time to visit Alice Springs or Uluru

Sunset in the Outback
According to the locals we have talked to, the temperate days of autumn (March-May) and spring (August-September) are pleasant for exploring the Outback, but the month of may in particular is the best time to visit. The skies arE tiež jasné, čo je skvelé, ak dúfate, že natočíte fotografie hodné na pohľadnice.

Sú to však tiež high Seasons, čo znamená, že budete zdieľať stránky s mnohými ďalšími turistami.

Navštívili sme uprostred zimy. Denné teploty sa hrali len okolo 20 ° C, niečo, čo mi pri turistike považovalo za veľmi pohodlné. Nočné čísla sa však ponorili pod nulu, čo zvyčajne viedlo k mrazu. Ak plánujete návštevu v júni alebo júli, uistite sa, že ste dobre vybavení na prechladnutie. Bundy sú nevyhnutnosťou!

Kde zostať v Alice Springs alebo Uluru

Alice Springs Yha Hostel
Yha Australia má hostely strategicky umiestnené v Yulara (Ayers Rock Yha) a Alice Springs, perfektné, ak máte obmedzený rozpočet.

Od júna 2016 tu sú ich sadzby za noc:

Ayers rock yha (Outback Pioneer Lodge)

Postele internátu: AUD 38
Súkromné ​​dvojča/dvojlôžková izba: Aud 225
Zarezervujte si alebo skontrolujte aktualizované sadzby tu: Ayers Rock Yha

Alice Springs yha

Dorm Bed: Aud 25,50 až 33,50
Súkromné ​​dvojča/dvojlôžková izba: Aud 88
Súkromná rodinná izba: Aud 122
Zarezervujte si alebo skontrolujte aktualizované sadzby tu: Alice Springs yha

Ďalšie možnosti navštívte: Alice Springs Hotels

Miesta na navštívenie

Nižšie uvedené miniatúry sa dostanú na konkrétne príspevky.

Sunset Walk s Kangaroo Dundee. AUD 85.
Kings Canyon. Časť Rock Tour. AUD 375.

Kata tjuta. Časť Rock Tour. AUD 375.
Uluru. Časť Rock Tour. AUD 375.

Tour Camel v Sunrise
Anzac Hill. ZADARMO.

Musím povedať, že najlepšou časťou turné je Kings Canyon. (Bola to tiež najťažšia časť.) To je môj osobný názor. Ľudia sú zvyčajne šokovaní, keď to hovorím, pretože očakávajú, že Uluru bude vrcholom – nechápte ma zle, bolo to magické sledovanie západu slnka a východu slnka v Uluru – ale tí, ktorí boli na turné s nami, si užili Kings Canyon najviac tiež.

Ako sa dostať okolo

Alice Springs. Existujú taxíky, ale môžu byť dosť drahé. Okrem toho je každý bod záujmu v oblasti centra v pešej vzdialenosti.

Yulara. V okolí je bezplatný kyvadlový autobus, ktorý funguje každých 20 minút od 10:30 do 12:30. Zastáva sa v hoteloch, návštevníckom centre, v rezortovom mestskom námestí, farme Uluru Camel a Campgrounds.

Ak však idete z hlavného vyrovnania, aby ste navštívili stránky ako Uluru a Kings Canyon, máte tri možnosti:

Požičanie auta

Ak ste párty s 3 alebo 4 PAX, môže to byť dobrá voľba. Pred podpísaním akejkoľvek zmluvy sa však uistite, že ste si prečítali všetky zmluvné podmienky. Tiež si všimnite počet povolených kilometrov za deň, ak neuvádzate „neobmedzené“ usporiadanie. Prenájom automobilu vám umožní prevziať úplnú kontrolu nad svojím časom.

Nižšie je uvedená tabuľka miery prenájmu centrálneho automobilu, jednej z najznámejších spoločností v Alice Springs. Neskúšal som ich a toto nie je odporúčanie. (Nejdem do zahraničia.) Len vám ukážem svoje sadzby, aby som vám dal postavu guľôčok o tom, koľko budete míňať.

Autobus a kyvadlová doprava

Existujú výlety do kaňonu Uluru a Kings Canyon z Alice Springs a Yulara. Nižšie sú uvedené vzorky.

Ceny Ayers Rock Resort
Skupinová prehliadka

Nájdete skupinové zájazdy, ktoré sa môžete pripojiť k Alice Springs a Yulara. Tieto zájazdy vás zavedú okolo a potom späť do vášho hotela na konci dňa.

Ale ten, ktorý sme vyskúšali, a my môžeme absolútne, srdečne odporučiť, ponúka Rock Tour. Môžu vás vziať na 3-dňový/2-noc kempingový výlet z Alice Springs do Uluru (alebo naopak) a po ceste sa zastavia v kľúčových destináciách. Môžete sa tiež rozhodnúť urobiť prehliadku spiatočných ciest Alice Springs.

Každá rezervácia rockových zájazdov pokrýva prepravu, všetky jedlá na 3 dni a 2 noci, lup, kempingové vybavenie a informovaný a skúsený sprievodca. Celková cena: Aud 375. Zamyslite sa nad tým: Aud 375 za všetko, čo budete potrebovať po dobu 3 dní. Je to oveľa lacnejšie ako robiť individuálne zájazdy pre každú stránku.

Všimnite si však, že kemping nie je pre každého. Ak ste typ cestujúceho, ktorý je posadnutý pohodlnou bielizeň na hotelovú bielizeň a ktorý potrebuje používať toaletu každých 30 minút, môžete ju považovať za príliš drsné alebo drsné.

Viac o tom tu: The Rock Tour

Vzorka 5-dňového itinerára Alice Springs-Uluru

To sme s našimi novými priateľmi!
Ak máte na túto cestu iba päť dní, tu je ukážka základnej trasy.

DEŇ 1
07:00: ETD Darwin
09:00: Eta Alice Springs
09:30: Odpúšťajte tašky v hosteli
10:00: Preskúmajte mesto, navštívte kopec Anzac, obedujte
02:00: Skontrolujte, odpočívaj
15:00: Prehliadka Kangaroo Dundee
07:30: Nákupy potravín, večera

Deň 2
The Rock Tour (Call Time: 5:30 vo vašom hosteli)
Preskúmajte King’s Canyon, Zobraziť Mount Connor a Lake Amadeus Sunset
Spať uprostred ničoho

Deň 3
Rock Tour pokračuje
Kata Tjuta, návštevnícke centrum, Sunset Uluru Sunset

Deň 4
Rock Tour pokračuje
Uluru Sunrise, Uluru Rim Walk
Uluru Camel Farm
Odpočívaj, večera na grilovanie

Deň 5
Odhlásiť sa
Let späť tam, odkiaľ ste prišli.

Rozpočet

Aby ste vám poskytli predstavu o tom, koľko vás bude stáť vyššie uvedený itinerár, tu je rozdelenie možných výdavkov.

Cena za jedlo v reštaurácii:AUD 15-25
Alice Springs YHA Hostel (1 night): AUD 25.50
Ayers rock YHA Hostel (1 night): AUD 38
Alice Springs airport Shuttle: AUD 16
Ayers rock airport Shuttle: FREE
The rock Tour: AUD 375
Kangaroo Sunset Tour: AUD 85
ANZAC Hill: FREE

If you keep your food expenses on your first and last days below AUD20 per meal and you stay at dorms on your first and last nights, expect to shell out AUD 620 (USD 453.5) for the whole trip. note that this does not include airfare and incidentals (water, groceries) and souvenirs. You can keep the cost significantly lower if you cook your own meals.

Other tips for the poor Traveler

Choose a hostel with an open kitchen. There are restaurants and eateries in Alice Springs and Yulara, although very limited. but know that meals are generally pricey in Australia. The cost (usually around AUD15-25) can be quite shocking if you’re coming from cheaper countries like those in Southeast Asia or South America. but if you’re staying at a hostel with a kitchen open to guests, you can simply buy ingredients from the supermarket and cook for yourself. It’s your cheapest bet.

Hit the supermarket before the tour. There are very few restaurant options along tour routes. best to buy food before the trip so you won’t get hungry along the way.

Bring a refillable bottle. There are plenty of water refilling areas around Kings Canyon and Kata Tjuta. fill up when you see one because stops are so far apart (often hours).

Wear comfortable hiking shoes. If you plan on exploring the sites, know that there might be a lot of trekking and a bit of climbing. A good pair will make your trip more enjoyable.

Check the weather before packing. I know this sounds obvious, but we’re just reiterating. most people prepare for the daytime heat just because it’s in the middle of the desert, but ready a thick jacket for the cold nights too especially if you’re visiting in winter. We didn’t realize it would be super cold (approaching zero) so we had to buy pants and more layers in Alice Springs.

You can exchange currencies in Alice Springs. We’ve tried transacting at a major bank in Alice Springs and the rates are good and the experience pleasant. We’re not sure about Yulara.

Tipping isn’t obligatory. but if you like the service at the restaurant, 10% should be enough. For the taxis, locals just round off the fare.

In case of emergency, call 000.. This will send an ambulance, firefighters, or the police. Be calm and clearly state your exact address.

This guide is a work in progress. If you have other tips, let us know in the comments section below and we’ll include them.

Viac tipov na YouTube ⬇

Súvisiace príspevky:

The rock Tour: camping trip from Alice Springs to Uluru, Australia

Kings Canyon rim Walk, Australia

Australian Outback: Uluru Camel tour at Sunrise

Uluru, Australia: Sunset, Sunrise and Sensitivity

8 popular stops in Litchfield national Park, Australia: A Day tour itinerary

DARWIN ON A BUDGET: free itinerary & travel guide

BRISBANE travel GUIDE: Itinerary, Budget, things to Do

MELBOURNE travel guide with budget Itinerary

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post